Czy drukarki laserowe są bezpieczne dla otoczenia?

» Posted on Cze 30, 2016 | 0 comments

niebezpieczenstwo chemiczneDrukarka laserowa jest częstym wyborem zarówno do biura, jak i do domu. Decyzja o zakupie drukarki laserowej zazwyczaj podyktowana jest jej niewątpliwymi zaletami. Druk laserowy jest znacznie szybszy co jest bardzo ważne w biurach, w których drukowana jest duża ilość dokumentacji. Kolejną zaletą są niskie koszty eksploatacji, które są szczególnie ważne przy intensywnym użytkowaniu drukarki.

Główną wadą drukarek laserowych jest ich cena zakupu, lecz istnieje też wada, którą większość osób pomija, a niektórzy nie zdają sobie sprawy z jej istnienia. Podczas wypalania nadruku na kartce papieru mogą powstać substancje, które są szkodliwe dla ludzi. Podczas pracy drukarki do powietrza mogą dostawać się takie szkodliwe substancje jak styren, benzol, lotne związki chemiczne oraz mikrocząstki. Każdy z tych związków osobno wpływa szkodliwie na stan zdrowia, a ich połączenie staje się niebezpieczną mieszanką. Styrol może powodować nudności i zmęczenie. Benzol jest związkiem rakotwórczym. Lotne związki chemiczne zwiększają podatność na infekcje, natomiast mikrocząstki mogą wywołać raka poprzez ich nagromadzenie w płucach. Wystarczy sobie wyobrazić skutki działania drukarki w małym słabo wentylowanym pomieszczeniu, w którym pracuje kilka osób, które ciągle coś drukują. Producenci zdają sobie sprawę z tego problemu i tworzą rozwiązania, które minimalizują wytwarzanie się niebezpiecznych substancji. Niestety rozwiązania te wprowadzane są najczęściej w droższych modelach. Pracodawca decydując się na zakup drukarki laserowej do biura może jednak sam zadbać o bezpieczeństwo poprzez odpowiednie środki bezpieczeństwa. Jeśli drukarka ma służyć do druku kilku stron dziennie można ją spokojnie umieścić w oddalonym rogu pomieszczenia bądź w pobliżu okna, które zapewni odpowiednią wentylację. Jeśli, natomiast drukarka będzie bardzo często wykorzystywana zaleca się umieszczenie jej w oddzielnym małym wentylowanym pomieszczeniu.

Można sądzić, iż wygospodarowanie takiego pomieszczenia będzie stanowiło problem, lecz w biurach jest to bardzo popularne rozwiązanie gdy jedna drukarka jest dzielona pomiędzy kilka osobnych pokoi. Podsumowując, drukarka laserowa może być niebezpieczna dla Naszego zdrowia jeśli będziemy bardzo oszczędzali na samym urządzeniu i niewłaściwie je użytkowali. Można, natomiast temu zapobiec poprzez zdroworozsądkowe podejście do użytkowania.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge