Tonery oryginalne czy zamienniki?

» Posted on Kwi 9, 2015 | 0 comments

Tonery oryginalne czy zamienniki?

Czym kierować się przy zakupie tonerów? Czy lepiej wybrać materiały oryginalne czy zamienniki?

Od dawna zadawane pytanie, a ile pytań tyle odpowiedzi. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale postaram się uczciwie odszukać dobre i słabe strony z każdej strony. Kupując tonery oryginalne, masz pewność co do jakości i wydajności. Wszystkie produkty oryginale, poddawane są dokładnym testom i normą ISO. Jakość tych tonerów jest naprawdę w każdej sztuce bardzo dobra, wydajności dzięki wieloletnim testom są bardzo zbliżone do podawanych przez producenta. To są bezwględne atuty produktów OEM. Są one także bardzo dobrze zabezpieczone, jest to ważne gdy kupujemy towar wysyłkowo. W większości przypadków możemy także sprzedać swój zużyty toner firmie, która zajmuje się regeneracją bądź skupem pustych tonerów. Jeśli chodzi o termin przydatności jest on taki sam jak w przypadku zamienników. Niestety zakup materiałów oryginalnych, ma też słabe strony, ich główna wada to CENA. I praktycznie wszystko rozchodzi się właśnie o ten czynnik, ale jest jeszcze jedna sprawa. Mimo iż reklamacyjność tonerów oryginalnych jest dużo mniejsza niż w przypadku zamienników, to jeśli już będziemy pechowymi klientami i trafimy na wadliwy produkt, to mamy problem. Żaden sprzedawca nie wymieni nam od ręki wadliwego produktu, zostaje on wysłany bowiem do serwisu, a czas oczekiwania wynosi do miesiąca. I co gdy kupiliśmy toner za 500zł? i nie mamy na czym drukować? czekać dwa trzy tygodnie za wymianą? gdy w firmie potrzebują drukarki? Jest tutaj niestety jeszcze jeden haczyk, otóż producenci zastrzegają sobie prawo do nie uznania reklamacji w wypadku jeśli toner jest zużyty więcej niż 70%. I to własnie te słabe strony materiałów oryginalnych. Przy zamiennikach sprawa wygląda zdecydowanie bardziej skomplikowanie. Zaczynając od wydajności, jest ona zbliżona do oryginałów, a czasami nawet większa (wszystko zależy od producenta). Z jakością można by długo polemizować, jako że w przypadku oryginałów jest jeden producent i ma swoje normy, tak w przypadku zamienników wszystko zależy również od producenta. Na czynnik jakości tonera wpływa wiele cech takich jak, rodzaj używanych komponentów (proszek, bęben światłoczuły, listwa zbierająca, wałek magnetyczny oraz czy dana firma regeneruje tonery tylko z wkładów oryginalnych, czy napełnia je po kilka razy). Niestety niektóre firmy, nawet nie testują zregenerowanych tonerów. Dlatego przy zakupie tonerów zamiennych, jest korzystanie z renomowanych i sprawdzonych firm. Ceny na rynku tonerów zamiennych są bardzo zróżnicowane i wahają się nawet między 10zł – 100zł skąd ta różnica? Otóż własnie od tego czy toner jest napełniony profesjonalnie (czyli z wymianą podstawowych podzespołów jak bęben, listwa zbierająca, chip, czy jest zregenerowany z oryginalnych wkładów. Ważne jest uświadomić klientom, że różnica w cenie to nie tylko marża firmy, ale też koszt produkcji.

regeneracja tonerów

 

Dla przykładu podam tu koszt produkcji tonera CE285A (jeden z bardziej popularnych na rynku)

koszt pustego pojemnika ok 18zł

koszt bębna światłoczułego ok 7zł

koszt listwy zbierającej ok 3zł

koszt proszku ok 5zł

koszt chipa ok 2zł

koszt kartonika ok 2zł

koszt plomby ok 2zl

ceny netto uzależnione są oczywiście od producentów.

Łączny koszt produkcji wychodzi: 39zł netto nie liczę tutaj oczywiście kosztów pracownika który zajmuję się regeneracją, to cena średnia samych komponentów.

W sklepie można otrzymać taki toner za ok 70zł netto Jednak wystarczy wejść na allegro by zobaczyć, że wiele firm proponuje taki produkt za 9zł netto. Z czego i jak regenerowane są takie tonery? odpowiedź jest prosta – tonery te są napełniane z kaset regenerowanych bez żadnej wymiany podzespołów, często wysyłane w zwykłej folii bąbelkowej. Są to produkty, które nie nadają się do sprzedaży, wiele osób trafiających na tego typu tonery zniechęca się do zamienników.

Dlatego ciężko odpowiedzieć jednoznacznie co do jakości tonerów regenerowanych. Jeśli jest to regeneracja przeprowadzona prawidłowo przez profesjonalną firmę, to wydruki nie odbiegają od tonerów oryginalnych. Niestety korzystając z usług firm, które nie wymieniają komponentów jakość takich tonerów może być bardzo słaba (blade wydruki, kropki na kartce itp).

Sprawa reklamacji w przypadku tonerów zamiennych wygląda już dużo lepiej w przypadku tonerów oryginalnych. Producenci w większości dają gwarancję do wyczerpania proszku. Także sam przebieg jest znacznie szybszy bo jest to przeważnie wymiana od ręki na nowy produkt. Także czas załatwienia sprawy związanej z reklamacją jest nieporównywalnie lepszy.

Co więc wybrać? jak widać wszystko zależy od wielu czynników. Zdecydowanie jeśli, chce się mieć pewność jakości i wydajności a koszty nie grają roli polecam oryginalne produkty. Jeśli jednak masz firmę sprawdzoną, która regeneruję tonery we właściwy sposób, nie ma obawy przed zakupem ich produktów, są one tańsze i nie odbiegają od oryginałów.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge