Niewłaściwy poziom wody w organizmie – skąd się bierze?

Choć woda jest nam niezbędna do życia, jej nadmiar również może mieć niezbyt korzystne działanie dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Jak rozpoznać, że odkłada się nam jej nadmiar oraz co zrobić, żeby ją usunąć?

Woda w organizmie – jak zdiagnozować jej nadmiar?

Do najbardziej standardowych objawów zatrzymania wody w organizmie należą wzdęcie, szczególnie w okolicy brzucha i bioder. Może również pojawić się opuchlizna w kostkach, na stopach, a także na twarzy. Nadmiar płynów w naszym ciele będzie się również objawiał nagłymi skokami wagi, które nie są uzasadnione niedoborem ruchu lub nadmiernym spożyciem pokarmów. Często wiąże się z nią równie ogólne złe samopoczucie, brak energii i apatia.

Skąd się bierze nadmiar wody i jak ją usunąć?

Niewłaściwy poziom wody w naszym ciele jest związany z zachwianiem balansu w ilości samej wody, jak i cennych elektrolitów (między innymi: fosforu, sodu, magnezu, potasu). Najczęstszym powodem jest pojawienie się w organizmie zbyt dużej dawki sodu, którego sporo znajdziemy w żywności wysoko przetworzonej, typu fast-food. Jeśli pragniemy zbalansować jego ilość należy wprowadzić do organizmu potas. Dzięki niemu sód bywa wydalany z moczem.

 

Author: igalo24.pl