Różnice między telefonem komórkowym a smartfonem

Mimo, iż ich podstawowa funkcja jest zasadniczo identyczna, smartfony i standardowe telefony komórkowe różnią się od siebie. Jeszcze dwadzieścia lat temu nie można było wprowadzić takiego podziału, ponieważ nawet istniejące wówczas przenośne komputery typu palmtop nie były aż tak zaawansowane.

Konstrukcja i wygląd

Pierwszą zauważalną gołym okiem różnicą jest oczywiście różnica w wyglądzie i konstrukcji obu urządzeń. W obecnych czasach, na szeroko pojętym rynku wiodą prym smartfony. Są to urządzenia, które mają łączyć w sobie styl i funkcjonalność, w większości z nich zrezygnowano niemal całkowicie z przycisków fizycznych innych niż te do operowania głośnością urządzenia lub przycisk służący do odblokowywania go. Ekrany są dotykowe i bardzo precyzyjne, zajmują cały przedni panel telefonu. Obudowy – w przeciwieństwie do zwykłych telefonów komórkowych – nie da się raczej zdjąć bez specjalnych narzędzi (i tracenia gwarancji), a baterie nie są wymienialne. Smartfony są raczej „gładkie”, mają leżeć wygodnie w dłoni, niekiedy są delikatnie zakrzywione w trosce o ergonomię.

Funkcjonalność

Nie można mówić o różnicach między telefonami komórkowymi a smartfonami nie wspominając o oczywistej różnicy w postaci funkcjonalności obu typów urządzeń. Smartfon a telefon różnice w funkcjonalności mają spore. Telefon komórkowy skłania się raczej w stronę niezbędnego minimum, zwłaszcza w przypadku egzemplarzy przeznaczonych dla seniorów – zadaniem telefonu jest umożliwienie osobie zadzwonienia, wysłania krótkiej wiadomości tekstowej SMS, ustawienie budzika i zapisanie krótkiej notatki – na przykład o zbliżającej się wizycie u lekarza – w kalendarzu. Smartfony z kolei są mieszczącymi się w kieszeni „kombajnami”, które w wielu przypadkach są w stanie dorównać komputerom w części zadań. W obecnych czasach smartfon jest bardziej narzędziem multimedialno – komputerowym wyposażonym również w funkcjonalności standardowego telefonu, a wszystko to mieści się w naszej kieszeni! Kolejne flagowe modele wypuszczane na rynek przez producentów mają coraz więcej aparatów fotograficznych o coraz lepszej jakości, dysponują większą ilością pamięci i możliwościami wykorzystania urządzenia.

Cena

Jeśli mówimy o różnicach między tymi urządzeniami, nie sposób nie wspomnieć tu o różnicy w ich cenie. Telefony komórkowe potrafią być kilkukrotnie tańsze aniżeli smartfony, wszystko to za sprawą podzespołów, a także oferowanej funkcjonalności. Nie ma co się dziwić, że telefon dla seniora będziemy z powodzeniem w stanie zakupić w kwocie nie przekraczającej 300zł, natomiast dobry jakościowo smartfon zaczyna się mniej więcej od tysiąca złotych, chociaż i tak nie będzie to najnowszy model z górnej półki.

 

Author: igalo24.pl